STRONA GŁÓWNA > OFERTA > PRAWO CYWILNE

Prawo cywilne

Prawo cywilne reguluje stosunki majątkowe i niemajątkowe pomiędzy osobami fizycznymi oraz prawnymi, obejmując m.in. umowy, odpowiedzialność za szkody czy sprawy spadkowe. Jego głównym celem jest ochrona praw i interesów obywateli, zapewniając im możliwości dochodzenia roszczeń w przypadku naruszenia ich praw.

Prawo cywilne rodzaje spraw

Prawo cywilne obejmuje szeroki zakres spraw, które dotyczą codziennych stosunków prawnych pomiędzy osobami fizycznymi oraz prawnymi. Najczęściej spotykane rodzaje spraw cywilnych to te związane z umowami, takie jak umowy sprzedaży, najmu, czy zlecenia, a także roszczenia wynikające z niewykonania lub nienależytego wykonania umów. W ramach prawa cywilnego rozstrzygane są także sprawy dotyczące odpowiedzialności deliktowej, czyli sytuacji, w których dochodzi do wyrządzenia szkody przez jedną osobę na rzecz drugiej. Ponadto, prawo cywilne reguluje kwestie związane z dziedziczeniem, w tym sprawy spadkowe, a także ustanawianie i realizowanie uprawnień mających na celu ochronę interesów stron, takie jak zabezpieczenie majątku. Kancelaria Legalità oferuje pomoc prawną w każdej z tych dziedzin, zapewniając profesjonalną obsługę zarówno w kwestiach procesowych, jak i doradczych.

Prawo cywilne – rodzaje umów

Kodeks cywilny to bardzo rozbudowana ustawa, która reguluje kilkanaście typów umów (np. umowę sprzedaży, darowizny, pożyczki), a także szereg zasad, na których opierają się relacje cywilne i handlowe. Prawo cywilne ma bardzo długą tradycję, bo sięga już czasów rzymskich. Rzymianie stworzyli bardzo nowoczesny system, na którym opiera się dziś prawodawstwo większości państw europejskich. Prawo rzymskie do dziś wykładane jest na każdym wydziale prawa i stanowi naturalny wstęp do nauki „właściwego” prawa cywilnego.

Kolejnym kamieniem milowym dla tworzenia nowoczesnego prawa cywilnego był Kodeks Napoleona, który wszedł w życie w 1804 roku i obowiązywał każdym państwie wchodzącym w skład Cesarstwa Francuskiego. Przez 10 lat stanowił podstawę stosunków cywilnych w Księstwie Warszawskim, ale nawet ten krótki czas wystarczył, by Kodeks trwale wpłynął na kształt prawa cywilnego w naszym kraju.

W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że na prawo cywilne składa się:

  • część ogólna,

  • prawo rzeczowe,

  • prawo zobowiązań, czyli prawo umów,

  • prawo spadkowe,

  • prawo rodzinne.

Kiedy warto zwrócić się do adwokata w sprawach cywilnych?

Prawo cywilne ma bardzo szerokie zastosowanie i wcześniej czy później większość z nas stanie przed poważnym dylematem, który ma swoje źródło w którejś ustawie cywilistycznej. Oto przykładowe zagadnienia, w których swoją wiedzą może wesprzeć doświadczony adwokat:

  • Rodzic obiecał dokonać darowizny na rzecz dziecka, ale później wycofał się z obietnicy. Czy można przymusić go do dokonania darowizny?

  • 80-letnia ciocia choruje na demencję. Coraz gorzej rozumie kierowane do niej komunikaty, w efekcie czego zawarła w trakcie pokazu bardzo niekorzystną i zupełnie niepotrzebną umowę kupna pościeli. Czy zachodzą przesłanki do ubezwłasnowolnienia jej?

  • Biuro podróży ulokowało klientów w hotelu o dużo niższym standardzie, niż wynikało z umowy. W odpowiedzi na reklamację napisano, że winę ponosi hotel, bo nie przygotował w porę pokoju dla gości, a biuro nie miało na to żadnego wpływu. Czy można żądać od niego zadośćuczynienia za zmarnowane wakacje?

  • Uczestnik wypadku drogowego musiał przez wiele miesięcy korzystać z rehabilitacji, by wrócić do pełni zdrowia. Ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia nie uwzględnił rachunków za prywatną rehabilitację. Czy można wyegzekwować płatność?


To tylko przykładowe zagadnienia, z którymi można zgłosić się do adwokata Warszawa prawo cywilne. Zachęcamy do kontaktu. Przedstawimy warunki współpracy, a po zapoznaniu się z okolicznościami sprawy zaproponujemy Klientowi strategię działania.

Kancelaria Adwokacka Legalità adw. Magdaleny Treter oferuje kompleksową pomoc prawną, w tym porady prawne, przygotowywanie pism oraz opiniowanie dokumentów przygotowanych przez stronę przeciwną. Nasza oferta obejmuje również reprezentowanie Klientów w postępowaniach egzekucyjnych przed komornikami oraz udział w negocjacjach i mediacjach między stronami. Sporządzamy różnorodne pisma procesowe, takie jak wezwania do zapłaty, odstąpienie od umowy, pozwów, wniosków o zabezpieczenie, apelacji, zażaleń, sprzeciwów czy wniosków egzekucyjnych.

Reprezentujemy Klientów w sprawach sądowych wszystkich instancji, m.in. dotyczących zapłaty, zniesienia współwłasności, zasiedzenia, eksmisji, dochodzenia odszkodowań, zwrotu pożyczki, naruszenia miru domowego, ustanowienia służebności, sporów z deweloperami, naruszenia praw konsumentów, ubezwłasnowolnienia, wyjawienia majątku oraz upadłości konsumenckiej.

§