Prawo autorskie
Prawo autorskie jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin prawa. Niewielu uczestników obrotu gospodarczego w żaden sposób się z nim nie styka. Adwokat Magdalena Treter zajmuje się prowadzenia spraw dotyczących ochrony autorskich praw majątkowych i osobistych. Zachęcamy do skorzystania z usług Kancelarii na każdym etapie sprawy – tworzymy dla Klientów umowy, a jeśli zachodzi taka konieczność, reprezentujemy przed sądem.
Adwokat prawo autorskie -co chroni prawo autorskie?
Prawo autorskie obejmuje wszelkie przejawy działalności twórczej: utwory muzyczne, słowne, sceniczne, audiowizualne, dzieła plastyczne, technologie cyfrowe (np. programy komputerowe).
Ochrona wynikająca z prawa autorskiego przysługuje twórcy dowolnego utworu – nawet niedokończonego. Zezwala ona autorowi na podejmowanie decyzji dotyczących eksploatacji prawa i czerpanie korzyści majątkowych. Korzystanie z praw autorskich przysługujących twórcy, w tym z ochrony praw autorskich, nie wymaga dopełnienia żadnych dodatkowych formalności. Powstaje automatycznie już w momencie wyklarowania się pomysłu.
Prawo autorskie wywodzi się z prawa własności intelektualnej. Najważniejszą ustawą, która reguluje tę materię, jest ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 1994 roku. Określa ona, co może stanowić przedmiot praw autorskich, a co przedmiotem ochrony nie jest (pomysły, akty normatywne) oraz z jakich praw może skorzystać twórca utworu.
Rodzaje praw autorskich
Prawa autorskie przysługujące twórcy można podzielić na dwa rodzaje, czyli osobiste prawa autorskie oraz majątkowe prawa autorskie.
Osobiste prawo autorskie ma charakter niezbywalny i jest bezpośrednio związane z osobą twórcy, jego istnienie w czasie nie jest ograniczone. Przejawem osobistego prawa autorskiego jest na przykład możliwość podpisania utworu swoim nazwiskiem.
Majątkowe prawo autorskie daje twórcy możliwość zarabiania na utworach. Prawa majątkowe mogą być przeniesione na inny podmiot w formie całkowitej lub częściowej na podstawie pisemnej umowy o przeniesienie praw autorskich. W przypadku całkowitego przeniesienia praw autorskich twórca przenosi na nabywcę prawa możliwość dysponowania utworem i czerpania z niego dalszych zysków. Przykładem jest piosenkarz, który przenosi na wytwórnię prawo do zarabiania na jego piosenkach, w zamian za co otrzymuje wynagrodzenie. Odpowiednie sformułowanie umowy, która da korzyści obu stronom, jest bardzo ważne. W przeciwnym razie jedna ze stron będzie pokrzywdzona.
Jeśli twórcami utworu są co najmniej dwie osoby, są one uznawane za współtwórców. Istnieje domniemanie, że mają równe udziały w utworze. Domniemanie to można obalić w sądzie, gdzie każdy ze współtwórców może żądać określenia wielkości udziałów.
Kancelaria prawo autorskie Warszawa – oferta
Jak długo trwają prawa autorskie?
Ochrona autorskiego prawa majątkowego jest ograniczona w czasie (w przeciwieństwie do praw osobistych). Wygasa z upływem siedemdziesięciu lat, licząc od:
śmierci twórcy, a w przypadku współtwórców — od śmierci współtwórcy, który przeżył pozostałych,
w odniesieniu do utworu, którego twórca nie jest znany – od daty pierwszego rozpowszechnienia,
w odniesieniu do utworu, do którego autorskie prawa majątkowe przysługują z mocy ustawy innej osobie niż twórca – od daty rozpowszechnienia utworu, a gdy utwór nie został rozpowszechniony – od daty jego ustalenia,
w odniesieniu do utworu audiowizualnego, czyli na przykład filmu – od śmierci najpóźniej zmarłej z wymienionych osób: głównego reżysera, autora scenariusza, autora dialogów, kompozytora muzyki skomponowanej do utworu audiowizualnego,
w odniesieniu do utworu słowno-muzycznego, jeżeli utwór słowny i utwór muzyczny zostały stworzone specjalnie dla danego utworu słowno-muzycznego – od śmierci później zmarłej z wymienionych osób: autora utworu słownego albo kompozytora utworu muzycznego.