Prawo rodzinne

Na początku wyjaśnijmy - czym jest prawo rodzinne, a co za tym idzie, czym zajmuje się prawnik rodzinny. Mówimy o części prawa cywilnego, która reguluje stosunki majątkowe i niemajątkowe między małżonkami oraz krewnymi, a także kwestie opieki, kurateli czy przysposobienia. To dziedzina prawa, która wymaga od prawnika dużej empatii i delikatności, gdyż dotyka bardzo osobistych sfer życia.

adwokat rodzinny Warszawa Ursynów
adwokat rodzinny Warszawa Ursynów

Adwokat sprawy rodzinne Warszawa

Doświadczony w prowadzeniu spraw rodzinnych adwokat Magdalena Treter zaprasza wszystkie osoby, które potrzebują porady prawnej lub poprowadzenia sprawy, o kontakt mailowy lub telefoniczny. Kancelaria posiada bogate doświadczenie w tym temacie. Zapewnia pełne zaangażowanie, komfort, dyskrecję i najwyższa jakość usług od pierwszego spotkania aż do prawomocnego zakończenia sprawy.

Podstawowe zasady prawa rodzinnego

Prawo rodzinne dotyka bardzo osobistych aspektów życia osób zaangażowanych w sprawę. Z tego powodu opiera się na szczególnych zasadach, które mają gwarantować lepszą ochronę uczestników sprawy, w szczególności dzieci.

Do najważniejszych zasad należą:

  • Zasada dobra i ochrony rodziny, która jest zaakcentowana w Konstytucji. Napisano w niej, że państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny, a rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej mają prawo do szczególnej pomocy ze strony władz publicznych.

  • Zasada równouprawnienia małżonków przewiduje, że małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.

  • Zasada kierowania się dobrem dziecka, które jest najsłabszym uczestnikiem sprawy. Rozstrzygając o władzy rodzicielskiej, sąd powinien się kierować przede wszystkim dobrem dziecka oraz interesem społecznym, a nie interesem jednego czy obojga rodziców. Ponadto dziecko ma prawo do ochrony przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją, może też oczekiwać, że dorośli zapewnią mu spokój, warunki do niezakłóconego rozwoju i będą szanować jego godność, a gdy wiek dziecka to umożliwi, będą konsultować z nim decyzje dotyczące rodziny.

  • Zasada równych praw dzieci bez względu na ich pochodzenie małżeńskie lub pozamałżeńskie, która ma na celu zapobieganie dyskryminacji dzieci urodzonych poza związkiem małżeńskim. Mają one prawo do życia w takich samych warunkach jak dzieci urodzone w związku małżeńskim, dziedziczą też na takich samych zasadach jak dzieci urodzone w małżeństwie.

Adwokat rodzinny Warszawa – oferta

Kancelaria adwokacka Legalità Magdaleny Treter oferuje:

  • pomoc prawną w sprawach o alimenty na dzieci,

  • pomoc prawną w sprawach o alimenty pomiędzy małżonkami,

  • pomoc prawną w sprawach o podwyższenie i obniżenie alimentów,

  • zainicjowanie działań w postępowaniu egzekucyjnym dotyczącym zaległych alimentów,

  • pomoc prawną w sprawach o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego,

  • reprezentację na etapie postępowania mediacyjnego, sądowego i zabezpieczającego,

  • reprezentację przed Urzędem Stanu Cywilnego oraz pomoc w zakresie uzyskiwania aktów stanu cywilnego,

  • podjęcie działań w sprawach dotyczących zezwolenia na zawarcie małżeństwa,

  • pomoc prawną w sprawach o rozwód, separację, unieważnienie małżeństwa,

  • pomoc prawną w sprawach o podział majątku wspólnego małżonków po ustaniu ustawowej wspólności majątkowej,

  • pomoc prawną w zakresie spraw o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka i kontaktów z dzieckiem,

  • pomoc prawną w sprawach o ustalenie władzy rodzicielskiej, pozbawienie władzy rodzicielskiej oraz ograniczenie władzy rodzicielskiej względem małoletniego dziecka,

  • pomoc prawną w sprawach o ustalenie oraz zaprzeczenie macierzyństwa oraz ojcostwa,

  • pomoc prawną w sprawach o przysposobienie,

  • pomoc prawną w zarządzaniu majątkiem dziecka,

  • pomoc prawną w sprawach o ustalenie sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania małżonków oraz eksmisji jednego z małżonków,

  • pomoc prawną w sprawach o ustanowienie opiekuna oraz kuratora,

  • pomoc prawną w sprawach o ubezwłasnowolnienie.

Ponadto Kancelaria w Warszawie sporządza wszystkie pisma procesowe i udziela porad prawnych.

Adwokat prawo rodzinne Warszawa

Często zadawane pytania o prawo rodzinne:

Czym różni się separacja od rozwodu?

Rozwód definitywnie kończy małżeństwo, natomiast separacja może być traktowana jako przerwa w związku. W czasie separacji małżonkowie mogą zastanowić się, czy nadal chcą być małżeństwem, czy jednak któreś z nich złoży pozew rozwodowy.

Rozwód może zostać orzeczony przez sąd, jeśli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Po orzeczeniu rozwodu każdy z partnerów może zawrzeć nowe małżeństwo.

Do uzyskania separacji wystarczy udowodnienie, że między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia – czyli biorą oni pod uwagę, że do siebie wrócą. W trakcie separacji nie wolno zawierać kolejnego związku małżeńskiego. Pozostający w separacji małżonkowie są zobowiązani do wzajemnej pomocy, jeżeli wymagają tego względy słuszności, czyli na przykład jedno z nich poważnie zachoruje. Separacja może zostać w każdej chwili zniesiona, co oznacza ustanie wszystkich skutków separacji i powrót do wcześniejszego pożycia małżeńskiego.

Z chwilą orzeczenia separacji i rozwodu między małżonkami wygasa wspólność majątkowa, czyli małżonkowie samodzielnie zarządzają swoim majątkiem, są też sami odpowiedzialni względem wierzycieli za zobowiązania, które zaciągnęli.

Separacja nie jest obowiązkowym etapem przed rozwodem.

Czy trzeba płacić alimenty na dorosłe dzieci?

Alimenty to środki utrzymania dzieci potrzebne do zapewnienia im wyżywienia, ale również odzieży, mieszkania, leczenia i wszystkich innych uzasadnionych potrzeb. W praktyce są płacone w sytuacji, gdy rodzic nie mieszka z dzieckiem. Ogólna zasada jest taka, że dzieci mają prawo do życia na takim poziomie, na jakim żyją ich rodzice. Jeśli więc rozwiedziony z matką ojciec dużo zarabia, stać go na podróże i nie musi ograniczać wydatków na przyjemności, to również płacone przez niego alimenty powinny być w takiej wysokości, by umożliwiały jego dziecku podobną jakość życia.

Obowiązek alimentacyjny nie kończy się z chwilą ukończenia przez dziecko 18. roku życia, ale ustaje w momencie, gdy dziecko jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Jeśli zdecyduje się na studia, to w większości przypadków obowiązek alimentacyjny wygaśnie z chwilą znalezienia przez młodego człowieka pierwszej w miarę stabilnej pracy.

Czy trzeba być pełnoletnim, aby wziąć ślub?

Tak, warunkiem zawarcia związku małżeńskiego jest to, by oboje partnerzy mieli ukończone 18 lat. Od tej zasady istnieją wyjątki, ale zgodę na ślub w sytuacji, w której jeden z partnerów jest niepełnoletni, musi wyrazić sąd opiekuńczy.

Zainteresowani muszą udowodnić, że:

  • kobieta zamierzająca wziąć ślub ma ukończone 16 lat

  • istnieją ważne powody do zawarcia małżeństwa

  • związek małżeński musi być zgodny z dobrem założonej rodziny.

Przepisy nie regulują, czym są „ważne powody”, na podstawie których sąd mógłby wydać zgodę, ale przyjmuje się, że należą do nich:

a. ciąża kobiety wnioskującej o zgodę,

b. trwały związek między partnerami, który daje podstawy do przypuszczeń, że dojdzie do ciąży,

c. niebezpieczeństwo grożące jednemu z partnerów.

Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj 5% zniżki na swoją pierwszą konsultację oraz powiadomienia o nowych artykułach na naszej stronie.

Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj 5% zniżki na swoją pierwszą konsultację oraz powiadomienia o nowych artykułach na naszej stronie.