Separacja małżeńska - Adwokat
Separacja jest przeznaczona dla par, które zastanawiają się nad zakończeniem swojego małżeństwa, ale nie są do tego pomysłu w pełni przekonane. Polega ona na formalnym rozstaniu, ale w każdej chwili małżonkowie mogą do siebie wrócić. Jeśli czas przebywania oddzielnie utwierdzi ich w przekonaniu, że nie chcą być razem, kolejnym krokiem pozostaje rozwód.
Czym się różni separacja od rozwodu?
O separacji możemy mówić wtedy, kiedy para podejmuje decyzję o życiu osobno, ale nie chce definitywnie zakończyć małżeństwo. Rozróżniamy separację faktyczną, która polega na tym, że partnerzy przestają ze sobą mieszkać i ograniczają kontakty, oraz sądową. Ta druga potwierdzona jest orzeczeniem sądu i rodzi konkretne skutki prawne.
Dla wielu par separacja jest krokiem poprzedzającym rozwód. Tak jednak nie musi być, bo równie dobrze w tym czasie małżonkowie mogą przemyśleć swoją sytuację, udać się na terapię i dojść do wniosku, że chcą odbudować związek.
Jest też wybierana przez pary, które nie chcą trwać w małżeństwie, ale z powodów religijnych lub jakichkolwiek innych w ogóle nie biorą pod uwagę rozwodu. Separacja może trwać całymi latami.
O orzeczenie separacji może wystąpić każdy z małżonków. W toku sprawy sąd będzie badał, czy między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia. Polega on na tym, że między małżonkami ustaje więź duchowa, fizyczna i gospodarcza. Nie ma natomiast wymogu, by małżonkowie mieszkali osobno – przez cały okres separacji mogą zamieszkiwać we wspólnym mieszkaniu. Nie prowadzą jednak wspólnego gospodarstwa domowego.
W odróżnieniu od rozwodu rozkład pożycia nie musi być trwały, co oznacza, że małżonkowie nie muszą pozostawać w przekonaniu, że nigdy do siebie nie wrócą.
Jakie skutki rodzi separacja?
Najważniejsze skutki separacji:
z chwilą jej orzeczenia między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa
małżonkowie pozostający w separacji nie dziedziczą po sobie
uchylone zostaje domniemanie, że dziecko urodzone w czasie separacji jest dzieckiem męża
wzmianka zostaje umieszczona w akcie małżeństwa.
Skutki orzeczenia separacji są bardzo zbliżone do skutków rozwodu – z kilkoma różnicami. W trakcie separacji nie wolno zawrzeć kolejnego związku małżeńskiego – ten możliwy jest dopiero po rozwodzie. Separację można w każdej chwili zakończyć i to odwraca wszystkie jej skutki. Sytuacja po rozwodzie jest inna: jeśli byli partnerzy zdecydują się na nowo połączyć, muszą ponownie wziąć ślub.
Po rozwodzie małżonkowie, którzy przyjęli nazwisko męża/żony, mogą wrócić do swojego nazwiska rodowego. Mają na to trzy miesiące od chwili uprawomocnienia się orzeczenia. Zmiana nazwiska, a właściwie powrót to poprzedniego, dokonuje się poprzez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem. Uprawomocnienie się orzeczenia o separacji nie daje takiego uprawnienia.
Wreszcie: jeżeli wymagają tego względy słuszności, małżonkowie pozostający w separacji są zobowiązani do wzajemnej pomocy.
Separacja Warszawa.
Krok po kroku
Separacja może zostać orzeczona na dwa sposoby. Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci i złożyli zgodny wniosek o orzeczenie separacji, to składają wniosek o separację, a orzekana jest ona w trybie nieprocesowym. Jeśli któryś z tych warunków nie jest spełniony (czyli są wspólne małoletnie dzieci albo jedna ze stron domaga się orzeczenia o winie), strona zainteresowana separacją składa pozew. Sposób zainicjowania separacji przekłada się na jej koszty.
Koszty separacji małżeńskiej: opłata od wniosku o separację na zgody wniosek małżonków wynosi 100 zł. Jeśli wniosek zostanie cofnięty z uwagi na pojednanie się małżonków w I instancji, sąd z urzędu zwróci całą uiszczoną opłatę. Opłata sądowa od pozwu o separację wynosi 600 zł.
W wyroku orzekającym separację sąd rozstrzyga także kwestię władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron, ich miejsca zamieszkania, kontaktów oraz alimentów – dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w wyroku rozwodowym.