Sprawy rozwodowe - adwokat Warszawa

Z żądaniem orzeczenia rozwodu może wystąpić każdy z małżonków. Aby sąd przychylił się do wniosku, trzeba udowodnić, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Pożycie małżeńskie nie zostało zdefiniowane w przepisach, ale rozumiemy przez nie więź uczuciową, ekonomiczną i fizyczną istniejącą między małżonkami. To całokształt więzi istniejących między małżonkami. Jeśli którakolwiek z nich nadal istnieje, sąd nie orzeknie rozwodu, gdyż uzna, że istnieje szansa na odbudowanie związku.

rozwód warszawa adwokat
rozwód warszawa adwokat

Kiedy można orzec rozwód?

Sąd nie orzeknie rozwodu również w następujących sytuacjach:

  • gdy na skutek orzeczenia rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,

  • jeśli z innych powodów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,

  • gdy rozwodu zażądał małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek zgadza się na rozwód lub brak zgody współmałżonka na rozwód jest, w danych okolicznościach, sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Polskie prawo reguluje dwa sposoby rozwiązania małżeństwa przez rozwód:

  • rozwód z orzekaniem o winie jednego lub obojga małżonków,

  • rozwód bez orzekania o winie, tj. na zgodny wniosek obojga małżonków.

Jeśli partnerzy nie oczekują orzekania o winie, cała procedura jest znacznie szybsza i wyrok rozwodowy może zostać ogłoszony nawet na pierwszej rozprawie. Orzekanie o winie oznacza konieczność przedstawienia przez strony dowodów obciążających drugą stronę, powołania świadków, a od sądu wymaga bardzo wnikliwego przyjrzenia się wszystkim okolicznościom. Wyjątkiem jest sytuacja, w której jeden z małżonków poczuwa się do winy za rozpad związku (z powodu jego romansu, nałogu lub innych obciążających go powodów) i jej nie kwestionuje.

Adwokat rozwodowy Warszawa – oferta

Kancelaria rozwodowa Warszawa Legalità Magdalena Treter oferuje konsultacje prawne w sprawach związanych z prawem rodzinnym. Prowadzimy również sprawy o rozwód w pełnym zakresie:

  • sporządzamy pisma procesowe – pozew rozwodowy lub odpowiedź na pozew, jeśli wcześniej pozew złożyła druga strona,

  • sporządzamy porozumienia między małżonkami w trakcie rozwodu (m.in. o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej, kontaktach rodzica z małoletnim dzieckiem, wysokości alimentów),

  • przygotowujemy strategię związaną z postępowaniem dowodowym w sprawach rozwodowych z orzekaniem o winie,

  • reprezentujemy klientów na rozprawach.

Kancelaria rozwodowa Warszawa - często zadawane pytania

Jak składa się wniosek rozwodowy?

Pozew rozwodowy zawsze składa się do sądu okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze zamieszkuje lub ma miejsce zwykłego pobytu (art. 41 Kodeksu postępowania cywilnego).

Można go złożyć osobiście w biurze podawczym sądu lub wysłać listem poleconym. Dokument składa się w trzech egzemplarzach wraz z kompletem załączników. Dwa z nich należy dostarczyć do sądu, a jeden (podstemplowany na dowód tego, że wpłynął) zostawić sobie.

Opłata sądowa od pozwu wynosi 600 zł. Uiszcza się ją w kasie sądu lub na numer rachunku, który można znaleźć na stronie internetowej sądu. Składający pozew może ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych całkowicie lub częściowo.

Czy mediacje przed rozwodem są obowiązkowe?

Główną zasadą mediacji jest dobrowolność: żadne przepisy nie zobowiązują stron do ich podjęcia, a jeśli zostały zainicjowane, to każdy z małżonków może w dowolnym momencie z nich zrezygnować. Nie jest do tego potrzebna zgoda drugiego partnera.

Od jakiegoś czasu media donoszą o tym, że mediacje mogą się stać obowiązkowe, ale na tę chwilę to wciąż kwestia swobodnej (ale też zgodnej) decyzji małżonków. Niezależnie od tego każdy sąd okręgowy udostępnia listę stałych mediatorów, z którymi można zawrzeć umowę.

W pewnych sytuacjach sąd może skierować małżonków do mediacji, nawet jeśli nie zawnioskowali oni o to. Stanie się tak, gdy istnieją szanse na utrzymanie małżeństwa. O tym, czy związek ma szansę przetrwać, decyduje sąd na podstawie całokształtu okoliczności przedstawionych w pozwie, odpowiedzi na pozew i wysłuchaniu małżonków. W związku z tym, że mediacje są dobrowolne, każdy z małżonków może odmówić zgody na wzięcie w nich udziału. Nie może to stanowić okoliczności obciążającej go w dalszym ciągu procesu.

Mediacje rozwodowe dają zwaśnionym małżonkom szanse na przedyskutowanie trudnych spraw na neutralnym gruncie, wciąż jeszcze poza salą sądową. Zwieńczeniem mediacji może być ugoda, w której określą kwestie związane m.in. z małoletnimi dziećmi: wysokość alimentów, zasady kontaktów. Sąd weźmie to pod uwagę przy wydawaniu orzeczenia.

Podkreślmy w tym miejscu, że ugoda zawarta u mediatora nie zastępuje wyroku sądu. Polskie prawo nie przewiduje możliwości uzyskania wyroku rozwodowego inaczej niż w sądzie, nawet jeśli małżonkowie są całkowicie zgodni co do tego, że chcą się rozwieść i warunków rozwodu.

Czy jeśli jeden z małżonków chce rozwodu, a drugi separacji, to sąd orzeknie separację, uznając ją za „łagodniejsze rozwiązanie”, które daje szansę na to, że związek przetrwa?

Sądy nie są od tego, by mówić ludziom, jak mają żyć. Jeżeli zachodzą okoliczności uzasadniające orzeczenie rozwodu, czyli nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, a orzeczenie nie uderzy w interes wspólnego małoletniego dziecka, sąd orzeknie rozwód. Naleganie drugiego małżonka na separację będzie bez znaczenia.

Do orzeczenia rozwodu jest konieczne, aby między małżonkami ustała wieź fizyczna. Czy przepisy przewidują czas między ostatnim stosunkiem seksualnym a terminem wniesienia pozwu?

Przepisy nie określają takich ram czasowych. Istotne jest udowodnienie, że nastąpił rozkład pożycia, a nawet sporadyczne stosunki seksualne między małżonkami świadczą o tym, że rozkład ich pożycia nie jest jeszcze zupełny.

Prawnik od rozwodów Magdalena Treter ma doświadczenie w prowadzeniu spraw rozwodowych. Doskonale zna procedury sądowe i skutecznie reprezentuje interesy klientów. Kancelarię wyróżnia skuteczność działań, co przekłada się na korzystne orzeczenia sądowe dla naszych klientów.

Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj 5% zniżki na swoją pierwszą konsultację oraz powiadomienia o nowych artykułach na naszej stronie.

Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj 5% zniżki na swoją pierwszą konsultację oraz powiadomienia o nowych artykułach na naszej stronie.