Podział majątku małżeńskiego
Sprawy o podział majątku wspólnego małżonków potrafią być bardzo skomplikowane. Z reguły są one powiązane z rozwodem, więc towarzyszą im ogromne emocje. Każdy z małżonków chce uzyskać dla siebie jak najwięcej i nierzadko sięga po nieuczciwe zagrania. Fachowa i rzetelna pomoc prawna pozwala uniknąć niepotrzebnych błędów i skraca całą procedurę.
Adwokat podział majątku Warszawa
Kancelaria adwokacka Legalità Magdalena Treter podejmuje się działań związanych z podziałem majątku wspólnego. Jak działamy?
W pierwszej kolejności analizujemy sytuację prawną Klienta dotyczącą majątku wspólnego.
Realnie oceniamy jego szanse i nie obiecujemy uzyskania niemożliwego rozstrzygnięcia.
Przedstawiamy możliwe rozwiązania oraz strategię, a także ustalamy, jakie dowody należy przedstawić przed sądem.
Kolejnym krokiem jest sporządzenie wniosku o podział majątku wspólnego bądź odpowiedzi na wniosek złożony wcześniej przez drugą stronę.
Strony, które potrafią porozumieć się w kwestii majątku wspólnego, dokonują podziału na podstawie umowy. Konstruujemy ją w taki sposób, by maksymalnie zabezpieczała interesy Klienta.
Na bieżąco informujemy Klienta o postępach w sprawie i towarzyszymy mu do prawomocnego zakończenia postępowania.
Podział majątku adwokat Warszawa
Dlaczego w ogóle dochodzi do podziału majątku? Z chwilą zawarcia małżeństwa między partnerami powstaje ustawowa wspólność majątkowa. Oznacza ona, że większość przedmiotów majątkowych, które zostaną nabyte w trakcie małżeństwa, są wspólne. I tak, wspólne są:
wynagrodzenia za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego małżonka,
dochody z majątku wspólnego oraz z majątku osobistego każdego z małżonków, np. z tytułu czynszu z wynajmowanego mieszkania,
środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.
Tym samym wynagrodzenie przestaje należeć do osoby, która je pobiera, a staje się czymś wspólnym, do czego prawo mają oboje małżonkowie.
Pomijając wspólność majątkową, każdy z małżonków posiada również majątek osobisty, w którego skład wchodzą między innymi:
przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności majątkowej (np. „panieńskie” mieszkanie),
przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę,
przedmioty majątkowe służące do zaspokajania osobistych potrzeb (np. maszyna do szycia, która jest narzędziem pracy jednego z małżonków),
pieniądze uzyskane z tytułu odszkodowania,
przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia,
prawa autorskie i prawa pokrewne.
Tak więc w małżeństwie funkcjonują obok siebie trzy majątki: dwa osobiste i jeden wspólny. Jeśli taki podział się małżonkom nie podoba, mogą u notariusza zawrzeć umowę majątkową, która całkowicie usuwa majątek wspólny (wprowadza rozdzielność majątkową, a umowa taka jest popularnie nazywana intercyzą) lub przesuwa elementy majątku wspólnego do osobistego lub odwrotnie (rozszerzenie lub ograniczenie wspólności majątkowej).
Jeśli małżonkowie żadnej takiej umowy nie zawrą, to przez cały czas związku pewne elementy majątkowe „wpadają” do majątku wspólnego. Z chwilą orzeczenia rozwodu wspólność ustaje, a zgromadzony w czasie trwania małżeństwa majątek wspólny trzeba podzielić.
Można to zrobić na dwa sposoby.
Jeśli partnerzy potrafią się porozumieć w kwestiach majątkowych, to mogą dokonać podziału w formie umowy. Jeśli w skład wspólnego majątku wchodzi nieruchomość, to umowa musi zostać zawarta przed notariuszem. Gdy nie ma nieruchomości, udział notariusza nie jest wymagany. Przygotujemy ją na życzenie Klienta.
W razie sporu o podziale majątku decyduje sąd. Przepisy przewidują, że może to zrobić nawet w wyroku orzekającym rozwód, ale w praktyce bardzo rzadko tak się dzieje. Warunkiem takiego rozstrzygnięcia jest jednomyślność małżonków co do wszystkich aspektów podziału, a rzadko mówią oni tym samym głosem. Przepisy mówią, że podział majątku w trakcie trwania sprawy rozwodowej jest możliwy tylko wtedy, gdy nie przedłuży on postępowania w sprawie o rozwód. Brak zgody w naturalny sposób prowadzi do wydłużenia sprawy. W takiej sytuacji sąd odrzuca taki wniosek.
Sytuację dodatkowo komplikuje wskazówka, którą Sąd Najwyższy wyprowadził w wyroku z dnia 13 stycznia 1978 roku (sygn. akt III CZP 30/77). Orzekł, że nawet jeśli strony są zgodne co do podziału, ale jakichkolwiek wątpliwości nabierze sąd – podziału nie przeprowadzi.
W rezultacie sądy bardzo rzadko przeprowadzają podział majątku w toku sprawy rozwodowej.
Sprawy o podział majątku – Warszawa
Do spraw o podział majątku należy podejść z dużą powagą, bo od ich rezultatu zależy to, w jakiej sytuacji majątkowej znajdzie się rozwodzący Klient. Aby uniknąć rozczarowania, warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego adwokata – i to niezależnie od tego, czy podział majątku zostanie przeprowadzony w formie umowy, czy przed sądem.
Kancelaria adwokacka Legalità Magdaleny Treter pomaga w przygotowaniu dokumentacji niezbędnej w procesie dokonywania podziału majątku. Przygotujemy umowę lub zaopiniujemy umowę przedłożoną przez drugą stronę, a jeśli byli małżonkowie zdecydują się na podział majątku w sądzie, podejmiemy się reprezentacji.
Sprawy o podział majątku różnią się między sobą. Majątku nie należy dzielić w sposób automatyczny, lecz należy uwzględnić większą pracę jednego z małżonków na rzecz wychowania dzieci, sytuację finansową czy zdrowotną stron, a niekiedy także dobro dzieci. Przy dokonywaniu rozliczeń pod uwagę mogą być brane także czas trwania małżeństwa czy wina którejś ze stron.