Prawo spadkowe Warszawa
Sprawy spadkowe potrafią być bardzo złożone, a poruszanie się w nich wymaga nie tylko znajomości przepisów, ale i doświadczenia. Kancelaria Legalità Magdaleny Treter udziela wsparcia prawnego wszystkim uczestnikom postępowań: wnioskodawcom, uczestnikom, powodom i pozwanym.
Prawo spadkowe (prawnik Warszawa) - najważniejsze informacje
Prawo spadkowe to część prawa cywilnego określające zasady przejścia praw i obowiązków majątkowych po śmierci osoby, do której te prawa i obowiązki należały. Popularnie z dziedziczeniem kojarzy się nam uzyskanie przez spadkobierców jakiegoś majątku, np. nieruchomości lub części oszczędności zmarłego, ale w skład spadku wchodzą także długi i należy mieć to na uwadze.
W naszym kraju dziedziczenie odbywa się na dwa sposoby: w drodze ustawowej (kolejność dziedziczenia wskazuje Kodeks cywilny) oraz w drodze dziedziczenia testamentowego. Ten drugi sposób wchodzi w grę tylko pod warunkiem, że zmarły pozostawił testament.
Dziedziczenie ustawowe
Do dziedziczenia ustawowego dochodzi automatycznie, gdy zmarły nie spisał za życia testamentu. Przepisy wskazują, komu w pierwszej kolejności należy się spadek i w jakiej części.
Dzieci i małżonek spadkodawcy dziedziczą w pierwszej kolejności. Po osobie bezdzietnej spadek z ustawy dziedziczy małżonek i rodzice, a udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. To ważna informacja dla osób niemających dzieci, które często zakładają, że po śmierci wszystko trafi do ich męża czy żony. Jeśli rodzice nadal żyją, to i oni będą mieć udział w spadku.
Gdy spadkodawca nie miał dzieci ani małżonka, cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z nich nie żyje, udział przypada rodzeństwu w częściach równych.
Krąg spadkodawców jest szerszy, ale nie ma potrzeby omawiać go w całości. Jeśli żadna z bliskich osób już nie żyje lub odrzuciła spadek, to przypadnie on gminie i Skarbowi Państwa.
Dziedziczenie testamentowe
Za życia każdy z nas może podjąć decyzję o tym, jak rozdysponować swój majątek na wypadek śmierci. Służy do tego testament, który może zostać sporządzony w kancelarii notarialnej lub własnoręcznie. Nie można powiedzieć, że któraś forma jest „lepsza”, natomiast testament notarialny jest bezpieczniejszy o tyle, że notariusz zadba, by treść została sformułowana zgodnie z prawem, a forma odpowiadała wymogom. Do tego testament notarialny nie zaginie, bo przez 10 lat od dnia sporządzenia jest przechowywany w kancelarii notarialnej, a później przekazywany jest do archiwum ksiąg wieczystych. Ponadto informacja o takim testamencie jest umieszczana w Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT), więc łatwo zlokalizować, gdzie jest przechowywany.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by zainteresowany napisał testament samodzielnie i schował go w bezpiecznym miejscu w domu, oddał zaufanej osobie lub zdeponował odpłatnie u notariusza (podobnie jak testament notarialny, po 10 latach zostanie on przekazany do archiwum). Przepisy przewidują kilka warunków, którym musi odpowiadać testament własnoręczny:
testament własnoręczny może spisać osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych,
w całości musi zostać napisany w całości ręcznie i podpisany. Nie można pisać go na komputerze i wydrukować – taki będzie nieważny,
dokument powinien być opatrzony datą. Jej przeoczenie nie musi jednak powodować nieważności.
Testament własnoręczny jest ważny bezterminowo. Jeśli zmarły pozostawił po sobie kilka testamentów, skutek wywołuje ten ostatni. Choć testament ma jednoznacznie rozstrzygnąć, co stanie się z majątkiem po śmierci spadkodawcy, spory związane z testamentami nie należą do rzadkości. Budzących niejasność sytuacji jest tak wiele, że w razie ich wystąpienia osoby zainteresowane natychmiast powinny skontaktować się z adwokatem.
Zachęcamy do kontaktu również osoby przymierzające się do spisania testamentu. Pozornie nie jest to trudne, ale są pewne wyrażenia z języka potocznego, które po przeniesieniu do testamentu wywołają inny skutek, niż by sobie tego życzył spadkodawca. Z tego powodu warto skonsultować treść planowanego testamentu z doświadczonym adwokatem, który wyjaśni, jak uniknąć błędów.
Niezależnie od sposobu sporządzenia testamentu, można do spadku powołać każdą osobę fizyczną lub prawną. Spadkobiercami nie muszą być członkowie rodziny: nic nie stoi na przeszkodzie, by zmarły cały swój majątek zapisał szpitalowi, organizacji społecznej czy przyjacielowi. Członkowie rodziny mogą w takiej sytuacji ubiegać się o zachowek, czyli minimalny udział w spadku. To szczególnie ważne, gdy zmarły pominął w testamencie na przykład dzieci z pierwszego małżeństwa, a wszystko przepisał dzieciom z późniejszego związku lub cały majątek przepisał kobiecie, z którą miał romans, a niczego nie przepisał żonie.
Adwokat spadkowy Warszawa – oferta
Prowadzenie spraw z prawa spadkowego rozpoczynamy od dokładnego zapoznania się z sytuacją i weryfikacją dokumentów, w których posiadaniu jest Klient. Na tej podstawie pomagamy Klientowi podjąć decyzję dotyczącą tego, czy korzystne będzie przyjęcie spadku, czy też odrzucenie go.
Usługi naszej Kancelarii adwokackiej w obszarze prawa spadkowego obejmują:
sprawy o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie ustawy lub testamentu,
sprawy o zachowek,
sprawy o uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku,
sprawy o dział spadku,
sprawy o unieważnienie testamentu,
sprawy o uchylenie aktu poświadczenia dziedziczenia.
Czy trzeba przyjąć spadek z testamentu lub ustawy?
Osoba wskazana w testamencie lub znajdująca się w kręgu spadkobierców ustawowych nie ma obowiązku przyjmować spadku. Wątpliwości co do przyjęcia pojawiają się w szczególności w sytuacji, gdy na spadek składają się nie tylko aktywa (czyli to, co nas wzbogaca), ale i długi.
Każdy potencjalny spadkobierca – niezależnie od tego, czy dziedziczy z testamentu czy ustawy – może podjąć jedną z trzech decyzji:
Przyjąć spadek – przyjmuje wtedy aktywa i długi, a więc musi rozliczyć się z wierzycielami zmarłego, na przykład spłacić jego pożyczki.
Odrzucić spadek – nie otrzymuje wtedy żadnego majątku, ale też nie jest odpowiedzialna za długi.
Przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza – w takiej sytuacji odpowiada za długi tylko do pewnej wysokości.
Oświadczenie o przyjęciu albo odrzuceniu spadku może być złożone:
przed notariuszem,
w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie, lub
w sądzie spadku (czyli w sądzie ostatniego miejsca pobytu zmarłego albo sądzie miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy) w toku postępowania o stwierdzenie praw do spadku.