Alimenty - Adwokat

Alimenty to regularne, obligatoryjne świadczenia na rzecz członków rodziny, polegające na dostarczaniu środków utrzymania. Najczęściej obciążają rodziców na rzecz dzieci, ale sąd może je zasądzić także na rzecz innych członków najbliższej rodziny, a w pewnych sytuacjach również na rzecz byłego męża lub żony.

alimenty warszawa adwokat
alimenty warszawa adwokat

Adwokat od alimentów Warszawa

Skupmy się na alimentach dla dzieci, bo to na ich rzecz najczęściej są zasądzane. Każdy z rodziców ma obowiązek łożyć na dziecko i nie zwalnia z tego fakt, że rodzice nie mieszkają razem lub jedno z rodziców założyło nową rodzinę i nie chce mieć nic wspólnego z dziećmi z poprzedniego związku.

Już prawie 70 lat temu Sąd Najwyższy orzekł, że małoletnie dzieci mają prawo do utrzymania na takim samym poziomie, na jakim żyją rodzice, wobec czego stopa życiowa rodziców jest jednym z podstawowych czynników decydujących o wysokości należnych tym dzieciom alimentów (3 CR 919/55, OSN 1957, nr III, poz. 74). Jeśli więc jeden z rodziców zarabia dobrze i może sobie pozwolić na wygodne życie, to powinien płacić alimenty w takiej wysokości, aby i jego dziecko mogło pozwolić sobie na różne przyjemności.

Adwokat w sprawie o alimenty - podwyższenie i obniżenie alimentów

Reprezentujemy zarówno Klientów, którzy domagają się ustanowienia lub podwyższenia ustalonych alimentów, jak i drugą stronę, a więc rodziców, którzy zostali skonfrontowani z żądaniem podwyższenia alimentów na wspólne dziecko, ale są zdania, że dalsze podnoszenie jest niezasadne, bo nie zachodzą ku temu przesłanki.

Raz zasądzone alimenty nie muszą latami być utrzymywane na tym samym poziomie – mogą zostać obniżone lub podwyższone wraz ze zmianą okoliczności. Niezależnie od tego, czy sąd rozstrzyga o wysokości alimentów po raz pierwszy, czy sprawa dotyczy podwyższenia/obniżenia, bierze pod uwagę dwie kluczowe kwestie:

  • usprawiedliwione potrzeby małoletniego

  • możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica zobowiązanego do zapłaty.

O podwyższenie alimentów można wnioskować, gdy zmieniają się koszty związane z utrzymaniem dziecka. Każdy rodzic wie, że im dziecko starsze, tym wydatki – na ubrania, czas wolny, naukę – rosną. Alimenty zasądzone na ośmiolatka okażą się niewystarczające dla trzynastolatka. Jak widać, w życiu rodziny wcale nie muszą zajść jakieś dramatyczne wydarzenia, np. choroba, by jeden z rodziców domagał się podwyższenia świadczenia. Zwykły wzrost kosztów utrzymania jest wystarczającą okolicznością.

Również poprawa sytuacji finansowej rodzica zobowiązanego do płacenia stanowi okoliczność do wystąpienia o podwyższenie alimentów. Z taką poprawą mamy do czynienia, gdy zmieni on pracę na lepiej płatną, zakończy spłacanie kredytu, odziedziczy majątek. Dowodem poprawy sytuacji finansowej może być wyciąg z konta, o który występujemy, gdy reprezentujemy Klientów w sprawach o podwyższenie alimentów.

Rzadziej zdarzają się sprawy o obniżenie alimentów, niemniej można o to zawalczyć w sądzie, gdy:

  • nastąpiło istotne zmniejszenie usprawiedliwionych potrzeb dziecka (np. przestało trenować kosztowny sport),

  • zmniejszyły się możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica zobowiązanego do alimentacji.

Adwokat od spraw alimentacyjnych Warszawa – oferta

Kancelaria adwokacka Legalità specjalizuje się w prowadzeniu spraw rodzinnych, w tym związanych z alimentami.

Reprezentujemy naszych Klientów w sprawach o:

  • ustanowienie alimentów,

  • podwyższenie lub obniżenie alimentów,

  • uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

Reprezentujemy Klientów w sprawach związanych z alimentami na:

  • dzieci,

  • byłego małżonka,

  • rodziców oraz innych krewnych.

Zanim skierujemy profesjonalny pozew o alimenty, zapoznajemy Klienta z obowiązującymi przepisami i orzecznictwem i proponujemy najkorzystniejsze działania. Jeśli przemawiają za tym okoliczności, sugerujemy Klientom podjęcie próby pozasądowego rozwiązania sporu, a dopiero gdy nie uda się zawrzeć ugody, przygotowujemy pisma procesowe.

Jak długo trwa obowiązek alimentacyjny?

Obowiązek płacenia alimentów na dziecko trwa do momentu, w którym jest ono w stanie samodzielnie się utrzymać. Nie wygasa więc z chwilą osiągnięcia przez nie pełnoletności, ale trwa co najmniej do momentu ukończenia szkoły średniej lub studiów. Bardzo ważne jest przy tym, że rodzice nie są zobowiązani do dostarczania środków utrzymania dziecku, które tylko formalnie kontynuuje naukę, a w praktyce zaniedbuje swoje obowiązki szkolne. Jeśli więc młody człowiek rok po roku rozpoczyna kolejne kierunki studiów, które zarzuca po semestrze, nie przykłada się do nauki, to można wyciągnąć wniosek, że robi to tylko po to, by nadal otrzymywać alimenty.

Rodzic nie musi tego akceptować i może wystąpić do sądu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

Uchylenie alimentów nie może być karą za zaradność dziecka. Nie można żądać ich zmniejszenia, powołując się na to, że dziewiętnasto- czy dwudziestoletnie dziecko łączy naukę z pracą dorywczą, więc rodzic uznaje, że jego pomoc nie jest już potrzebna. Może to natomiast stanowić okoliczność uzasadniającą zmniejszenie zobowiązania. Każdorazowo ocenia to sąd po wzięciu pod uwagę wszystkich warunków.

Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj 5% zniżki na swoją pierwszą konsultację oraz powiadomienia o nowych artykułach na naszej stronie.

Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj 5% zniżki na swoją pierwszą konsultację oraz powiadomienia o nowych artykułach na naszej stronie.